Дата публікації: 30.09.2020

Здоровий спосіб життя

 

«Доброго здоров’я!» – так вітаються наші співвітчизники, а коли прощаються кажуть «Бувайте здорові!» , тобто бажають здоров’я і практично ніколи не замислюються скільки сенсу закладено у цих словах.

7 квітня весь світ святкує Всесвітній день здоров’я, який було започатковано на честь створення, а точніше – прийняття статуту Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) у 1948 році. У статуті Всесвітньої організації охорони здоров’я визначено, що здоров’я- це стан повного фізичного, психічного і соціального благополуччя, високої працездатності та соціальної активності людини.

У наш час здоров’я — це не відсутність хвороб, а фізична, психологічна, соціальна гармонія людини, її доброзичливе ставлення як до інших людей, так і до навколишнього середовища. Згідно з даними вчених, здоров’я залежить від багатьох чинників: більше ніж на 50% воно обумовлено способом життя людини, близько 40% — соціальними й природними умовами життя, 10% становить спадковість.

Здоров’я – це справжнє багатство, наявність якого ми з вами інколи ігноруємо. Найчастіше людина починає замислюватися про свій спосіб життя і здоров’я, коли наздоганяє якась проблема, з’являється хвороба чи нездужання. Турбота про своє здоров’я не має бути проблемою, турбота про своє здоров’я повинна бути способом життя.

Здоровий   спосіб  життя  передбачає  дотримання виконання певних правил, що забезпечують гармонійний розвиток, високу працездатність, духовну рівновагу та здоров’я людини. В основі здорового способу життя лежить індивідуальна система поведінки й звичок кожної окремої людини, що забезпечує їй потрібний рівень життєдіяльності й здорове довголіття. Здоровий спосіб життя – це практичні дії, спрямовані на запобігання захворювань, зміцнення всіх систем організм й поліпшення загального самопочуття людини.

 

Рекомендацій  психолога, що допоможуть вам бути здоровими не тільки сьогодні, але й в майбутньому.

 • Почніть дотримуватися здорового способу життя прямо зараз і докладіть зусиль для поступового прогресу.
 • Дотримуйтесь режиму дня. Режим кожної людини повинен передбачати певний час для роботи, відпочинку, прийому їжі, сну. Говорячи про розпорядок дня, не маються на увазі суворі графіки з щохвилинно розрахованим бюджетом часу для кожної справи на кожний день. Не треба доводити зайвим педантизмом режим до карикатури. Однак сам розпорядок дня є своєрідним стрижнем, на якому повинно базуватися проведення як буденних, так і вихідних днів.
 • Підтримуйте фізично активний спосіб життя. Щоденна ранкова гімнастика — обов’язковий мінімум фізичного тренування. Вона повинна стати для вас такою ж звичкою, як вмивання вранці. Фізичні вправи треба виконувати в добре провітреному приміщенні або на свіжому повітрі. Для людей, що ведуть «сидячий» спосіб життя, особливо важливі фізичні вправи на повітрі (ходьба, прогулянка). Рухова активність сприяє покращенню кровообігу, стимулює роботу внутрішніх органів, покращує процеси обміну речовин та розумову діяльність
 • Загартовуйте свій організм сонцем, повітрям і водою. Застосовуйте різноманітні способи загартування —  повітряні ванни, контрастний душ, обливання холодною водою, ходьба босоніж, зимове плавання. Основні принципи їх правильного застосування повинні знати всі: систематичність і послідовність; врахування індивідуальних особливостей, стану здоров’я та емоційні реакції на процедуру. Правильно проведене загартування нормалізує діяльність серцево судинної та нервової систем.
 • Повноцінно та збалансовано харчуйтесь. Харчування повинно бути різноманітним і забезпечувати потреби в білках, жирах, вуглеводах, вітамінах, мінеральних речовинах, харчових волокнах.  Більше фруктів і овочів, продуктів, наповнених корисними для нашого організму речовинами. Раціональне харчування забезпечує правильне зростання й формування організму, сприяє збереженню здоров’я, високій працездатності та тривалості життя.
 • Пийте достатньо рідини. Ви знаєте, що більше 60% нашого тіла складається з води? Саме тому так важливо пити регулярно чисту воду, щоб правильно працював організм, віддалялися з організму шлаки і відбувався хороший обмін речовин. Носіть з собою пляшку води скрізь, куди б ви не пішли, і тоді у вас не буде підстав не зробити ковток.
 • Підтримуйте здорову масу тіла. Дуже важливо контролювати масу тіла: зайва вага скорочує життя на 5 років, а ожиріння – на 15 років.
 • Дотримуйтесь правил особистої гігієни. Це зокрема, гігієна тіла, зубів і порожнини рота; розумової праці.
 • Відмовтесь від шкідливих звичок (тютюнової, алкогольної, наркотичної залежності, безладних, небезпечних статевих стосунків). Ці порушники здоров’я є причиною багатьох захворювань, різко вкорочують тривалість життя, знижують працездатність, згубно відбиваються на здоров’ї підростаючого покоління та майбутніх дітей. Здоровий спосіб життя жодним чином не сумісний зі шкідливими звичками.
 • Спіть не менше 7-8 годин. Для збереження нормальної діяльності нервової системи та всього організму велике значення має повноцінний сон. Сон — це свого роду гальмування, яке захищає нервову систему від надмірної напруги та втоми. Сон повинен бути достатньо тривалим і глибоким. Спати слід в добре провітреному приміщенні, непогано привчити себе спати при відкритій кватирці, а в теплу пору року з відкритим вікном. У приміщенні треба вимкнути світло та встановити тишу. Систематичне недосипання призводить до порушення нервової діяльності, зниження праце­здатності, підвищення втомлюваності, роздратування. Сон менше 7 годин збільшує ризик інсультів та інфарктів на 33%!
 • Виділяйте час для відпочинку  Кожній людині потрібен щоденний, щотижневий і щорічний відпочинок. Вибір форм та місця відпочинку, спосіб використання вільного часу залежить від особистих уподобань та можливостей людини. Краще за все відпочивати в умовах, відмінних від звичних.
 • Щорічно проходьте медичні профілактичні огляди. Своєчасна діагностика дозволяє попередити хворобу, про яку ми можемо і не здогадуватися та продовжує життя на 10-15 років..
 • Оволодійте елементарними навичками самоконтролю. Самоконтроль допомагає уникати створених власноруч проблем. Чимало негараздів, насамперед у стосунках, виникає через те, що люди неправильно діють чи говорять зайве, перебуваючи під впливом емоцій. Проблемою є і протилежна ситуація, коли люди повсякчас ігнорують власні емоції, не говорять про те, що їм не подобається чи викликає занепокоєння. Уміння правильно висловлювати свої почуття допомагає будувати здорові стосунки та мирно розв’язувати конфлікти.
 • Будьте психологічно врівноважені. Намагайтеся уникати стрессу. Пам’ятайте: джерело стресу — не події самі по собі, а наше сприйняття цих подій. Займіться йогою, практикуйте медитацію і працюйте у напрямку зміни вашого ставлення до стресу.
 • Глибоко дихайте. Глибокий вдих поставляє достатньо кисню в організм, заспокоює м’язи і знімає стрес. Це те, що ви можете робити завжди і скрізь. Протягом дня намагайтеся зробити глибокий вдих, як тільки ви відчуєте перші ознаки втоми.
 • Спробуйте що-небудь, чого ніколи раніше не пробували. Наше тіло і мозок вимагає стимуляції, щоб залишатися здоровими. Якщо ви робите одне і те ж кожен день, або виконуєте однаковий набір дій на кожних вихідних, ви серйозно обмежуєте свій ріст. Запишіться в секцію бойових мистецтв. Відвідайте тренування з йоги. Спробуйте біг по пересіченій місцевості. Візьміть на прокат гірський велосипед і Дослідіть відомі стежки в лісі з нового боку. Послухайте який-небудь новий напрямок в музиці. Прочитайте інший тип книги. Дослідіть ту вулицю, по якій ви ходите щодня, але поняття не маєте, куди вона веде.
 • Розвивайте вольові якості.
 • Знаходьте скрізь позитивні моменти! Живіть в злагоді з собою! Насолоджуйтесь життям!

 

Здоров’я – це найцінніше, що є у людини. Якщо, людина з молодих років постійно й наполегливо дбає про своє здоров’я, вона в основу своєї життєдіяльності закладає такі стійкі корисні звички, навички, поведінку, спосіб мислення, сприйняття оточуючих і себе, які й визначають основний її напрямок – шлях здоров’я. Вона обирає здоровий спосіб життя!

 

У Всесвітній день здоров’я ми бажаємо всім вам – бути здоровими і життєрадісними!

 

Психологічна служба ХНУ                                                                     Психолог Ковпак Л.В.