Дата публікації: 30.09.2020

Карантин, паніка і стрес: як уникнути негативних наслідків

 

Українці вже другий тиждень живуть та працюють в умовах карантину. Вимушене обмеження прав та свобод, постійний потік новин про коронавірус та невизначеність майбутнього вибиває з-під опору багатьох людей. В такій ситуації важливо не втратити психологічне та фізичне здоров’я.

На сьогоднішній день коронавірус поширюється швидкими темпами.

Це стандартні темпи поширення. Міграція населення в світі дуже велика, ми за години перебираємося з материка на материк. І така мобільність має зворотню сторону.

Але ми знаємо також, що будь-який вірус, при багаторазовому послідовному інфікуванні (цей процес називається пасивування вірусів), що відбувається під час епідемічного спалаху, поступово втрачає свою активність, відбувається адаптація вірусу до об’єкта, який він атакує, в напрямку зменшення агресивності. Тобто, з кожним пасажем вірусу, з послідовним інфікуванням кожну наступну особу, вірус зменшує свою інфекційну активність.

Свого часу була паніка з приводу SARS, MERS (спалахи захворювань цих коронавірусів були, відповідно, в 2002 і 2015 роках). А зараз про них згадали тільки тому, що COVІD-19 з цього ж сімейства вірусів, і теж викликав епідемічний процес. Як сталося зі збудниками SARS, MERS, точно так же знизиться інфекційність COVІD-19, а епідемія зійде нанівець.

Хоча, завжди потрібно пам’ятати, що ми живемо в світі вірусів, на “планеті вірусів”, де поява вірусів – це постійний процес. Тому будуть постійно з’являтися, йти і знову з’являтися різноманітні нові-старі форми вірусів. Людство завжди жило, живе і буде жити в такому оточенні: ми всі сформовані. Головне – не панікувати!

Рівень паніки збільшується в українців, так як кожного дня фіксують нові випадки коронавірусу. Багато сумніву щодо медицини, щодо лікарів, щодо правди/неправди. На вулицях люди у масках, черги в супермаркетах та аптеках, вимоги дотримуватися дистанції між людьми, міста зупинилися. Всі прикуті до новин щодо пандемії. Така стресова атмосфера впливає на психологічний та фізичний стан людини.

Стрес  нас супроводжує постійно. Адже це природна реакція людини на зміни, що відбуваються: внутрішні, або навколишнього середовища. Під час стресу мобілізуються всі системи організму. Це допомагає знайти рішення у складній ситуації і пристосуватися.

Але сильний і тривалий стрес виснажує. Він дестабілізує роботу мозку: погіршується здатність раціонально мислити, концентруватися і оцінювати те, що відбувається, з’являється м’язова напруга, може порушуватися сон і травний процес, загострюються емоції, актуалізуються страхи, посилюється роздратування, тривожність, підвищується рівень втоми.

Якщо раніше люди були ближчими до природи і мали генетичні захисні механізми, що оберігали від захворювань, то нині вони позбавлені такого захисту, і мусять бути не лише фізично розвинутими, а й психічно стійкими. Це означає, що необхідно навчитися створювати для себе психологічно комфортні умови. Якщо не зробити цього, то внутрішня дисгармонія перейде у цілком реальне соматичне захворювання, бо емоційний стан неабияк впливає на фізичне здоров’я. І, як наслідок, відображається  на всіх сферах життя.

В умовах карантину ми змушені довго залишатися вдома. Для когось це випробування самотністю, для інших – перевірка на міцність постійною близькістю. І це абсолютно нормально. Адже як би ви не були дружні з членами сім’ї, мати особистий час і простір дуже важливо для кожної людини. Тому, першочерговим завданням є його організація. Поговоріть із домашніми, розподіліть обов’язки і знайдіть час для усамітнення.

Займіться чимось разом. Наприклад, заплануйте регулярну фізичну активність: спільна зарядка, танці, йога, або організуйте сімейне дозвілля. Пам’ятайте, що дітей не потрібно постійно розважати. Дайте їм можливість зайнятися чимось самостійно, тим часом подбайте про себе. Скористайтеся карантином, аби краще пізнати один одного.

На нас впливають соціальні мережі, телебачення, інформагентства – зменшіть кількість перебування в інтернеті. Невтішні новини та негатив щодо пандемії коронавірусу може погано впливати не лише на вас, але й на ваших рідних.

Зараз у нас є шанс переоцінити те, що є, зрозуміти щоб ви хотіли змінити у своєму житті, безліч часу для того, щоб розвиватися. Тому користуйтеся цією можливістю! Вірте і надійтеся, мисліть позитивно, незважаючи ні нащо. Пам’ятайте, що позитив притягує.

Щодо того, як убезпечити себе від інфікування коронавірусом, то медики стверджують, що найдієвіший спосіб – це ізоляція, ефективність цього доводить позитивна динаміка у Китаї, який вже видужує.

Перебуваючи в домашній обстановці, слід дотримуватися елементарних правил безпеки, що необхідні в умовах підвищеної безпеки зараження:

– залишатися вдома, якщо хворієте (у разі погіршенні стану – звернутися до поліклініки чи сімейного лікаря);

– якнайчастіше ретельно мити руки з милом (щонайменше 20–30 сек) / обробляти спиртовмісним антисептиком;

– намагатися не торкатися руками обличчя, зокрема носа й очей;

– уникати близького контакту з тими, хто має гарячку / кашель;

– очищувати й дезінфікувати поверхні й предмети, яких ви часто торкаєтеся: дверні ручки, стільниці, мобільні телефони тощо;

– захворівши – залишайтеся вдома, навчайтеся дистанційно, пийте багато води, тримайтесь якомога далі від людей та носіть одноразову маску.

І найголовніше: не піддавайтеся паніці, отримуйте інформацію з офіційних, перевірених і гідних довіри джерел.

Пам’ятайте: захворювання може передаватися від людини до людини через дрібні краплі, які виділяються з носа або рота хворого COVID-19 при кашлі або чханні.

Детальніше із заходами запобігання поширення хвороби рекомендуємо ознайомитися за посиланням: https://moz.gov.ua/koronavirus-2019-ncov.

 

Автор статті: Берегова Наталія Петрівна – Психологічна служба ХНУ