Дата публікації: 04.03.2021

Рекомендації щодо подолання неадекватної самооцінки

Як неадекватна самооцінка впливає на нашу поведінку та здоровя

Ми постійно порівнюємо себе з іншими, і на основі цього порівняння виробляємо думку про себе, про свої можливості і здібності, риси свого характеру і людські якості. Успіх в житті багато в чому залежить від самооцінки. Те, як людина ставиться до себе, як оцінює свої здібності і яке місце відводить собі в суспільстві, впливає на її цілі в житті і на результати, яких він досягає. Самооцінка буває адекватною або неадекватною – заниженою або завищеною.

Формування самооцінки починається з перших років життя людини з набуттям досвіду досягнень і невдач. Важливу роль в цьому відіграє атмосфера, в якій росте і дорослішає дитина. Ставлення до неї з боку батьків, близьких людей, дорослих і однолітків безпосередньо впливає на те, як вона сама буде оцінювати свою особистість. Фізична і психологічна підтримка і турбота з боку інших допомагає йому сформувати позитивне ставлення до себе.

Правильна самооцінка дозволяє людині зрозуміти, коли потрібно попросити допомоги, а коли сфокусуватися на розвитку своїх сильних сторін. Упевнені в собі особистості не бояться серйозних випробувань – будь-які проблеми вони сприймають, як особистий виклик.

Людина з таким типом сприйняття своєї особистості схильна перебільшувати власні гідності і успіхи. Іноді це супроводжується властивістю применшувати здібності інших. Така людина зазвичай вважає свої успіхи виключно власною заслугою, а роль зовнішніх факторів недооцінює. А ось в невдачах звинувачує обставини або інших людей, але тільки не себе. Вона болісно реагує на критику і готова агресивно відстоювати свої позиції.

Результат занадто високої самооцінки – труднощі в спілкуванні з оточуючими і проблеми із самореалізацією.

Якщо ви помічаєте, що люди холодно до вас ставляться, а недоброзичливців у вас більше, ніж друзів, спостерігайте за своєю манерою спілкування. Можливо, проблема у вашій завищеній самооцінці. Вчіться ставитися до людей з повагою, уникайте зневажливих фраз по відношенню до інших, прислухайтеся до їхніх потреб і спробуйте зробити для іншої людини що-небудь приємне.

Люди з заниженою самооцінкою применшують свою значимість і здібності. Власні досягнення вони пояснюють волею випадку, допомогою іншої людини, удачею, і лише в останню чергу – своїми зусиллями. Якщо людина не просто так говорить, а свято в це вірить – це не скромність, а ознака низької самооцінки. На компліменти на свою адресу такі люди реагують недовірою або навіть агресивним неприйняттям.

Людина з низькою самооцінкою завжди сумнівається в собі, тому також має проблеми із самореалізацією. Вона вибирає тільки ті цілі, яких свідомо легко досягне. Але часто це значно нижче її реальних можливостей. Не дивно, що її успіхи в навчанні, особистому житті і кар’єрі дуже посередні, але вона схильна пояснювати це зовнішніми обставинами.

Як підвищити самооцінку?

Для того аби підвищити низьку самооцінку варто запам’ятати :

 • перестаньте порівнювати себе з іншими,
 • не будьте залежними від думок, дій чи почуттів інших людей,
 • цінуйте та звеличуйте у собі хороші сторони,
 • звертайте увагу на власні достоїнства,
 • прийміть у собі власні слабкі сторони, не мучте себе через їх наявність та неможливість змінити,
 • відмовтесь від самоприниження у всіх його проявах,
 • оберіть для себе чіткі цілі, досягнення яких на даний момент не є дуже важким. Згодом складність цілей підвищуйте,
 • приймайте всі привітання та компліменти словами «дякую», «спасибі»,
 • не соромтесь висловлювати власну думку,
 • не погоджуйтесь із людьми, подіями, ситуаціями, які принижують вашу гідність та примушують вас відчувати власну неповноцінність,
 • намагайтеся спілкуватися і з позитивними, активними, гармонійними людьми, які готові вас підтримати,
 • перестаньте себе жаліти. Шкодуючи себе, ви приймаєте той факт, що ви не здатні впоратися з чимось, що ви безпорадні, а всьому виною обставини. Ви маєте право на помилку, але будьте об’єктивні – беріть відповідальність на себе.
 • сформулюйте список ваших позитивних рис (не менше 20-ти), запишіть їх та періодично перечитуйте,
 • піклуйтеся про себе та полюбіть себе (кажіть собі компліменти, зробіть собі подарунок).

Якщо Вам самостійно не вдається підняти самооцінку – варто звернутися до спеціаліста. Кваліфікований психолог допоможе вам розібратися у  тому, що «лежить» в основі вашого несприйняття самого себе, власної нелюбові та антипатії.

 

 

Психологічна служба ХНУ