Дата публікації: 30.09.2020

Самооцінка. Рекомендації психолога щодо підвищення самооцінки та впевненості в собі.

Як часто ви незадоволені власними вчинками чи рисами характеру? Скільки разів ви відмовлялися від цікавих пропозицій, бо були невпевнені у власних силах? Якщо частенько – вам потрібно попрацювати над самооцінкою. Впевненими у собі не народжуються – ними стають.

Повага, любов та вміння приймати себе такими, які ми є, залежить від нашої самооцінки. Самооцінка це не те, ким ми є насправді, і аж ніяк не те, як про нас думають інші. Насправді, це те, що ми думаємо про себе.

 

Самооцінка особистості – досить стала характеристика людини, що формується в дитинстві і залишається на певному рівні (завищена, нормальна, занижена) протягом усього життя. Але в ній є і динамічна частина, яка змінюється в процесі діяльності людини.

Нашу загальну самооцінку складають часткові уявлення про себе, своєрідні «Я-образи», тобто самооцінки окремих наших сторін. Формування єдиної самооцінки залежить від рівня задоволеності тим, як ми виконуємо ряд соціальних ролей(Я-товариш (друг), Я-чоловік/жінка, Я-дружина/сім’янин, Я-батько/мати, Я-син/донька, Я-працівник, Я-керівник, Я-громадянин, Я-сусід, тощо). Тобто, від того якими ми є у кожній із цих (чи інших) іпостасій, залежить загальним рівень задоволеності собою, як людиною. Коли ж одна із складових загальної  самооцінки «кульгає» – виникає дисгармонійне почуття незадоволеності.

 

Види самооцінки

 

Завищена. Люди з такою самооцінкою бачать у собі лише сильні та позитивні сторони і заплющують очі на власні слабкості та недоліки. Це призводить до зверхності по відношенню до інших, що спричиняє конфлікти з оточенням. Надмірне підвищення самооцінки заважає нормально сприймати себе в суспільстві.

Адекватна. Це та золота середина, до якої варто прагнути. Така самооцінка дозволяє бачити у собі і позитив, і негатив. Відповідно – розвивати достоїнства та позбуватися недоліків. І саме така самооцінка допомагає сприймати людей не поганими чи добрими, а різними.

Занижена. Люди з такою самооцінкою вважають себе гіршими за інших, ставлять себе на сходинку нижче, ніж оточення. Бачать у собі лише вади, недоліки, недосконалості та не помічають позитивних моментів. Часто лають себе за хиби. За такої самооцінки звичайним явищем є відчуття провини перед усіма. відчуття страху і невпевненості.

 

Недоліки є у кожної людини, проте не дарма кажуть, що визнання – перший крок на шляху до розв’язання проблеми. Поки не визнаєте, що потребуєте змін, ризикуєте застрягти у вирі самознищення та низької самооцінки. Краще вчасно визнати наявність проблеми і докласти зусиль для її вирішення. Може не вийти з першого разу, але це не привід здаватися та опускати руки. Час усвідомити, що вам потрібні зміни. Підвищити самооцінку цілком реально, хоча це часто досить повільний процес.

 

Рекомендації психолога студентам, які можуть допомогти підвищити самооцінку та впевненість у собі.

 

📌 Складіть список своїх сильних сторін і позитивних якостей. Щонайменше двадцять. Тут не варто бути скромним. Ви чесні? Безкорисливі? Корисні для інших? Креативні? Переглядайте цей список частіше. Багато людей фокусуються на своїх недоліках, підкріплюючи там самим занижену самооцінку, і потім дивуються, чому в їхньому житті все не так добре, як хотілося б. Почніть концентруватися на своїх перевагах, і у вас стане набагато більше шансів для досягнення того, чого ви хочете.

📌 Напишишіть перелік власних досягнень. Чого ви досягли, які перемоги отримали? І зараз мова не лише про конкурси/олімпіади, а про перемоги над самим собою. Регулярно переглядайте цей список. Читаючи свої досягнення, спробуйте закрити очі і знову відчути задоволення і радість, яку ви відчували в ті моменти.

📌 Навчіться приймати компліменти і поздоровлення. Коли ви відповідаєте на комплімент чимось на кшталт: “та нічого особливого”,  «та ну, ні, це зовсім не так», ви відхиляєте цей комплімент і одночасно посилаєте собі повідомлення про те, що не гідні похвали, формуючи занижену самооцінку. Приймайте хороші слова із вдячністю.

📌 Не порівнюйте себе з іншими. Психологи попереджають: порівняння призводять до зниження самооцінки, стресу і тривоги, що, у свою чергу, негативно позначається на навчанні, роботі, відносинах, фізичному і психічному здоров’ї. Якщо ви будете займатися порівняннями, то завжди будете мати перед собою занадто багато опонентів або супротивників, яких ви не зможете перевершити. Завжди знайдеться хтось, хто робить щось краще. Але є і той, хто робить щось гірше. Фішка тут у тому, що ми всі різні, кожен із нас неповторний, зі своїми перевагами та недоліками, схильностями. Сприймайте себе як унікальність, яка значима вже тому, що вона просто є. Єдина людина, з ким можете себе порівнювати – це ви колишній. Намагайтесь перевершити себе, а не одногрупника чи сусіда.

📌 Хваліть інших. Щиро і з усмішкою на обличчі. Варто спокійно сприймати успіхи людей, намагатися тішитися ними, робити іншим компліменти.

📌 Почніть більше віддавати іншим (власного часу, уваги, турботи, підтримки, допомоги). Це додасть вам впевненості в собі; а коли ви зрозумієте, що приносите людям користь, вже не будете вважати себе невдахою.

📌 Обмежте спілкування з людьми, які знижують вашу самооцінку. Намагайтеся спілкуватися з позитивними і впевненими в собі людьми, готовими вас підтримати. Коли ви оточені негативними людьми, які постійно пригнічують вас і ваші ідеї, ваша самооцінка знижується. З іншого боку, коли вас заохочують, ви відчуваєте себе краще і ваша самооцінка зростає.

📌 Навчіться рефреймінгу. Тобто навчіться бачити позитив у кожній ситуації. Якщо ви десь схибили – не поспішайте сварити себе. Краще спробуйте знайти хороші моменти в кожному випадку. Запізнилися на пару? Зате хоч виспалися. Знайдені плюси позбавлять вас від депресії і допоможуть винести користь з ситуації, що склалася.

📌 Використовуйте афірмації. Скептично налаштованій людині повторення позитивних фраз на зразок “я – хороший” або “я заслуговую на повагу” може здатися наївністю і марнуванням часу. Але фактично це мало чим відрізняється від самокритики: людина протягом тривалого часу переконує себе у тому, що вона погана, дурна, безталанна, після починає в це вірити та живе з низькою самооцінкою. Може такі самі твердження, лише позитивні, теж вплинуть? Помістіть на якому-небудь часто використовуваному предметі, наприклад, пластиковій картці або гаманці твердження на кшталт: “я люблю і приймаю себе” або “я привабливий і заслуговую в житті самого кращого”. Нехай це твердження завжди буде з вами. Повторюйте твердження кілька разів протягом дня, особливо перед тим, як лягти спати і після того, як прокинетеся. Це сприяє поліпшенню психоемоційного фону та стимулює позитивні зміни у житті.

📌 Дійте. Ви не зможете розвинути в собі нормальний рівень самооцінки, якщо будете сидіти на місці і не приймати виникаючі перед вами виклики. Коли ви дієте, незалежно від одержуваного результату, зростає ваше почуття самоповаги, ви відчуваєте більш приємні відчуття у відношенні до самого себе. Дійте рішуче і цілеспрямовано, не озираючись назад і не переживаючи про минулі невдачі. Сконцентруйтеся на цілі та сміливо йдіть до неї; і коли ви її досягнете, вже не буде необхідності піднімати самооцінку.

📌 Заведіть журнал успіху. Записуйте свої досягнення. Кожне нове невелике досягнення буде поступово піднімати вашу впевненість у собі. Однак не варто робити тільки те, що виходить у вас свідомо добре: так ви не будете рости і розвиватися. Не бійтеся пробувати щось нове. Періодично перечитуйте свої записи.

📌 Усміхайтеся. Почуття гумору і сміх робить життя яскравішим. Даруйте позитив іншим, а собі – впевненість!

📌 Памятайте про семінари, тренінги, відео, різни книги щодо підвищення самооцінки.

📌 Зверніться до фахівця психолога, якщо не можете самостійно направляти себе. До психолога приходять, щоб попіклуватися про найважливішу людину свого життя – про себе самого.

 

Фільми, які допомагають підняти самооцінку.

 

«Втеча з Шоушенка». Йому ще немає тридцяти, але він уже потрапив до в’язниці. Ну як тут не опустити руки та не почати вважати себе невдахою? Але головний герой не шукає легких шляхів. Бери приклад з нього.

 

«Неймовірне життя Волтера Мітті». Хто сказав, що в серці маленької людини не можуть жити великі мрії? Навіть скромному і непомітному службовцю хочеться іноді зробити нехай божевільні, але геройські вчинки, повірити в свою силу і мужність.

 

«Непереможний». Тут у головного персонажа теж є всі підстави вважати себе лузером. Він усе життя хотів грати у футбол, але це так і залишилося мрією. Зараз йому тридцять років і… Ну який спорт у такому віці? Але цей чоловік дуже впевнений у собі.

 

« Простачка». Невпевненість в собі часто виникає через комплекси, які активно розвиваються в підлітковому віці. Нав’язані журналами та зірками телеекранів ідеали змушують дівчаток не любити те, що дано природою. Розумниця-школярка дружить з двома красунями, які користуються популярністю у хлопців. Бьянку ж запрошують на побачення тільки з надією, що вона прийде на зустріч зі своїми крутими подругами. Як в такій ситуації стати впевненою в собі? Попрацювати над самоідентифікацією. І в цьому їй допоможе друг.

 

Ви унікальна особистість, з величезними можливостями, з величезним потенціалом! Ви особлива людина, з неповторними якостями і здібностями! Любіть себе зараз і завжди! 

 

Психологічна служба ХНУ                                                Психолог Ковпак Л.В.