Дата публікації: 30.09.2020

Як краще адаптуватися студентам в перший рік навчання

Студентські роки – це найяскравіші моменти в житті людини. Вчорашньому школяреві складно вписатися в нове студентське життя, звикнути до нового колективу однолітків і викладачів. Вам, шановні першокурсники, необхідно адаптуватися до нової обстановки.

 

Адаптація (лат. Adapto – пристосовую) – процес пристосування до мінливих умов зовнішнього середовища.

 

Адаптація – це процес, при якому йде залучення студентів-першокурсників в студентський колектив і в навчальний процес вищого навчального закладу. Адаптація – це дуже відповідальний і часто болючий період ознайомлення і звикання до нових умов навчання і проживання, який не повинен затягуватися. Як правило, повна адаптація до нового місця навчання триває від одного до шести місяців. Найскладнішим періодом адаптації вважаються перші 2 місяці.

 

Щоб максимально швидко і благополучно пережити цей складний період, пропоную Вам декілька порад.

 

Порада 1. Дізнайтеся найнеобхідніше. Поцікавтеся про те, де знаходиться деканат Вашого факультету, хто комендант гуртожитку. Знайдіть, де знаходиться стенд із розкладом занять Вашої групи і занотуйте його. На відміну від шкільного, розклад в ХНУ може змінюватися, тому частіше дивися у нього. Це допоможе оперативно вирішувати різні питання, пов’язані з Вашим навчанням і проживанням.

 

Порада 2. Не губіться в перші дні і навіть тижні навчання. На початку навчання Ви будете відчувати розгубленість, а то і пригніченість тому, що навкруги все незнайоме. Це неприємний, але зовсім нормальний стан, пов’язаний з адаптацією до нових умов, який скоро пройде. Візьміть собі за правило приходити у ХНУ на 10-15 хвилин раніше до початку занять. По-перше, Ви не прийдете вчасно, а по-друге, не будете даремно нервувати.

 

Порада 3. Задавайте питання. Не соромтеся запитати у студентів і викладачів університету де знаходяться аудиторія, лабораторія, бібліотека, деканат, їдальня й інші цікаві для Вас місця.

 

Порада 4. Як можна швидше навчіться конспектувати лекції. Це нескладно, головне розробити систему символів і зрозумілих Вам скорочень. Всі символи з розшифровкою запишіть на зворотному боці обкладинки зошита. Залишайте у зошиті поля для додаткових поміток. Пам’ятайте, що лекція – не диктовка, тому не потрібно записувати за лектором слово в слово. Записуйте лекцію в вигляді тез. Якщо відчуваєте, що безнадійно відстаєте, залиште у зошиті вільне місце – можливо інші будуть швидші за Вас, і після лекції Ви з їх допомогою заповните ці пропуски.

 

Порада 5. Налаштуйся на те, що підготовка до сесії починається … з першого заняття. Перед новою лекцією не лінуйтеся заглянути в попередній конспект. Таким чином Ви можете з’ясувати, що Вам було не зрозуміло. Якщо прояснити незрозумілі моменти не вдається навіть за допомогою підручника, не соромтеся звернутися до викладача – краще, Ви запитаєте його зараз, ніж він Вас потім на екзамені.

 

Порада 6. Спілкуйтеся з одногрупниками. Запишіть прізвища та імена одногрупників, їх телефони, адреси електронної пошти, особливо телефон старости групи. Не соромся дзвонити одногрупникам, якщо у Вас є запитання. Цікавтеся життям студентів, з якими Ви навчаєтесь і проживаєте в гуртожитку. Вмійте слухати, не перебиваючи. Будьте ввічливі, доброзичливі і щирі з оточуючими.

 

Порада 7. Не пропускайте заняття. Дуже важливо правильно розподілити час між навчанням і соціальним життям. Пам’ятайте, якщо запустити навчання на початку, потім буде дуже важко надолужити згаяне.

 

Порада 8. Знайдіть собі хобі, спробуйте нові види спорту або візьміть участь у студентській діяльності. Сприймайте свій перший рік навчання в університеті, як можливість почати якісно нове життя.

 

Порада 9. Проявляйте цікавість і самостійність. Не бійтеся бути оригінальним у своїх думках і міркуваннях. Займайтеся саморозвитком. Виробляйте навички самостійності в навчальній роботі, а також і в побуті.

 

Шановні студенти! Якщо у вас виникають труднощі в адаптації  до нових умов навчання рекомендуємо Вам відвідати інформаційно-просвітницький захід «Адаптація студентів-першокурсників до навчання» та взяти участь у тренінгу «Оптимізація процесу адаптації студентів-першокурсників», які проводить Психологічна служба ХНУ.

 

Нехай навчання в нашому університеті стане для Вас не тільки корисною, але й приємною справою!

Психологічна служба ХНУ    Ковпак Л.В.