Психічне здоров’я як основа гармонійного розвитку особистості

Значення психічного  здоров’я в житті кожної людини та суспільства набуває  у період карантину  все більшої ваги.Проблематика його в сучасному суспільстві розглядається в контексті стану суспільства , навколишнього середовища, соціально-економічного статусу, умов праці та побуту, способу життя.

У полі зору  нашої уваги буде особистість, яка вважається здоровою, але, тим не менше, досить часто страждає від стресів і негативних емоцій.

Здоров’я є умовою гармонійного розвитку людини і в той самий час показником рівня соціально-економічного розвитку суспільства.

 

Психологічно здорова особистість – це перш за все людина спонтанна і творча, життєрадісна і весела, відкрита і така, що пізнає себе і навколишній світ не лише розумом, але і відчуттями, інтуїцією.Вона повністю приймає саму себе і при цьому визнає цінність і унікальність людей, що оточують її. Така особистість покладає відповідальність за своє життя перш за все на саму себе і отримує уроки з несприятливих ситуацій. Її життя наповнене сенсом, хоча вона не завжди формулює його для себе. Вона знаходиться в постійному розвитку і, звичайно, сприяє розвитку інших людей. Її життєва дорога може бути не зовсім легкою, а інколи досить важкою, але вона адаптується до умов життя, що швидко змінюються. І що важливе – вміє знаходитися в ситуації невизначеності, довіряючи тому, що буде з нею завтра. Таким чином, можна сказати, що «ключовим» словом для опису психічного здоров’я є слово «гармонія», або «баланс». І перш за все це гармонія між різними складовими самої людини: емоційними і інтелектуальними, тілесними і психічними тощо.

Оскільки кінцевим підсумком високорозвиненої особи є психологічне благополуччя, тому для комплексного розвитку потрібно знати основні складові психічного здоров’я і благополуччя. Їх усього шість:

 

 1. Першою і найважливішою складовою є прийняття себе як людини, гідної поваги. Це головна ознака ментального здоров’я особистості.
 2. Уміння особистості підтримувати позитивні, теплі, довірливі відносини з іншими. Особистості  з такими якостями мають вищий потенціал до любові і дружнім відносинам.
 3. Автономність – це незалежність і здатність особистості регулювати свою поведінку зсередини, а не чекати похвали або оцінки себе з боку оточуючих. Це здатність, завдяки якій особистість може не дотримуватися колективних вірувань, забобонів і страхів.
 4. Екологічна майстерність – здатність особистості активно вибирати і створювати власне оточення, яке відповідає його психологічним умовам життя.
 5. Наявність мети в житті – упевненість в наявності мети і сенсу життя, а також діяльність, спрямована на досягнення цієї мети.
 6. Самовдосконалення – мало досягти тих характеристик, які були описані вище, важливо розвивати власний потенціал. Тобто повинна бути потреба реалізації себе і власних здібностей. Важливим аспектом ставлення до себе, як до особистості, здатної до самовдосконалення, є також відкритість новому досвіду.

 

За великим рахунком, психічне здоров’я залежить від стану нашого тіла, психіки і соціального оточення.

Будьте завжди в гарному настрої. Посмішка, сміх це також показники здоров’я, стабільності, успіху в житті, у навчанні  і в бізнесі. З ними легше подолати неприємності. Саме такими намагаються бути у період карантину студенти нашого Хмельницького національного  університету спеціальності  «Психологія».

 

Студентка ПП-16-1 Балукова Анастасія , окрім того ,що регулярно відвідує навчальні заняття онлайн, навчається лише на відмінно, встигла за період карантину намалювати багато малюнків та вишити декілька гарних картин.

 

А тепер перевірте, чи є у вас почуття гумору.

На кожне питання тесту на почуття гумору відповідайте «так» або «ні».

 1. Чи Любите ви сміятися?
 2. Чи вмієте ви з гумором виходити з неприємних ситуацій?
 3. Чи згодні ви з думкою, що шлюб сама смішна річ на світі?
 4. Смієтеся ви наодинці з самим собою, коли читаєте або дивіться по телевізору що-небудь смішне?
 5. Якщо ви помітили, що вас обманюють, чи можете ви не показати вигляду?
 6. Розповідають ваші рідні, друзі анекдоти, веселі історії?
 7. Якщо ви перебуваєте в компанії, то хочете виглядати самим дотепним, бути в центрі уваги?
 8. Коли ви в поганому настрої, не дратує вас сміх оточуючих?
 9. З усіх жанрів кіно Ви обираєте комедію?
 10. Вважаєте ви себе людиною з почуттям гумору?

 

Якщо ви відповіли “так» на 6 і більше питань, то з почуттям гумору у вас усе в порядку. І це, безумовно, допомагає вам навіть у найважчі моменти.

Якщо ж у вас 5 відповідей «так», то ви, мабуть, занадто серйозно, а можливо, навіть песимістично дивитесь на життя. Може, не варто приймати проблеми,  неприємні несподіванки так близько до серця? Насправді мало що в житті варте важких переживань. Тому більше посміхайтеся!Сміх -це здоров’я!

 

                                                                                      Психологічна служба ХНУ

                                                                                      Бажає всім міцного здоров’я!

                                                                                     Джигун Л.М.